Darbs Īrijā: kas jāzin un kādi dokumenti tur jākārto

Darbs Īrijā ir viens no populārākajiem ārzemju darba variantiem – katru gadu tūkstošiem latviešu pamet Latviju, un dodas tieši uz Īriju. Kaut arī Īrija pēdējā gada laikā piedzīvo strauju darba tirgus kritumu, un bezdarba procents joprojām ir liels, arī tagad ir iespējams atrast darbu un vakances Īrijā.

Neatkarīgi, vai atrodi darbu Īrijā caur draugiem, internetu vai darbā iekārtošanās biroju, Tevi noteikti interesē, kādi dokumenti ir jānokārto, lai darbs Īrijā būtu legāls un ar papīriem viss būtu kārtībā.

Lai strādātu Īrijā, bez Latvijas pases, uz vietas Īrijā nepieciešams iegūt vēl šādas lietas:

  • Dzīvesvietas adrese Īrijā
  • Telefona numurs Īrijā
  • Konts Īrijas bankā
  • Īrijas sociālais numurs

Tagad konkrētāk par katru punktu:

Adrese Īrijā:
Lai veiksmīgi atrastu darbu, un katru nedēļu saņemtu algu, Īrijā nepieciešams atvērt bankas kontu. To var izdarīt tikai tad, kad vari uzrādīt bankai kādu komunālo rēķinu vai telefona rēķinu, kas ir izrakstīts uz Tavu vārdu. Ir dažādi veidi, kā to iegūt, populārākais ir komunālie rēķini vai arī mājas/dzīvokļa īpašnieka rakstisks apliecinājums, ka Tu dzīvo tādā un tādā adresē. Kad ir iegūts šāds papīrs, kas apliecina, ka esi kļuvis par pastāvīgu Īrijas iedzīvotāju, vārti uz visām iestādēm ir vaļā. Papīra iegūšanas laiks: viena līdz dažas dienas.

Tālruņa numurs:
Lai veiksmīgi kārtotu darīšanas ar banku un sociālo dienestu, Tev vajadzēs uzrādīt savu tālruņa numuru Īrijā. To vari iegūt vai nu nopērkot priekšapmaksas karti (līdzīgi kā Zelta Zivtiņa Latvijā), vai kļūstot par kāda mobilo telefonu operatora pastāvīgo abonentu (pieejami visdažādākie tarifu plāni). Numura iegūšanas laiks: viena diena.

Konts bankā:
Dodies uz banku, lai atvērto kontu. Konts ir nepieciešams algas saņemšanai, ko automātiski darba devējs ieskaitīs kontā katru nedēļu. Kamēr nebūsi atvēris bankas kontu, tikmēr algu saņemsi čeku veidā. Čekus pārvērst skaidrā naudā vari jebkurā bankas filiālē, kas aizņem dažas minūtes. Konta atvēršanas laiks: līdz divām nedēļām (kamēr saņem visus kodus, kredītkartes, u.c. pa pastu uz norādīto adresi). Aptuvens saraksts ar Īrijas bankām ir te: finfacts.ie/IFD/banks.htm

Sociālais numurs:
Legāli strādājot Īrijā, ir nepieciešams iegūt sociālo numuru (apzīmē ar PPS, jeb Personal Public Service Number). To iegūsi vieno no pēdējiem, jo vispirms Tev jādabū adrese, jāatver konts, un tad jādodas uz sociālās labklājības kantori Social Welfare Office ( welfare.ie ) Tavā pilsētā. Procedūra ir ātra, un gatavos papīrus vēlāk saņemsi pa pastu. Svarīgākais aspekts PPS numura iegūšanā ir tas, kamēr Tev viņa nebūs, tikmēr no algas tiks atvilkti milzīgi nodokļi. Bet satraukumam nav pamata, jo tiklīdz iegūsti šo PPS numuru, tā pārmaksātie nodokļi tiek atgriezti Tavā bankas kontā. PPS numura saņemšanas laiks: aptuveni mēnesis.

Nu lūk, cerams aptuveni kļuva skaidrs, kāpēc šīs papīru lietas Īrijā ir tik saistītas, un bez viena posma nekur nevarēsi tikt! Lai veicas!

Apskaties arī mūsu rakstus par darbu citur:

Darbs Īrijā – kādi dokumenti jāņem līdzi uz Īriju

Darbs Anglijā – vakances Lielbritānijas interneta portālos

Darbs Norvēģijā – vakances Norvēģijas interneta portālos

Kā arī, reģistrējies ārzemju darba vakancēm, ja vēlies par tām uzzināt savā e-pastā!